Bebeklere sebze sevdirebilmenin yolları

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım, “Yavrunuz sebze tüketmeyi sevmiyor ise öğün saatleri zorlaşabilir. Bir ebeveyn olarak çocuğunuzun sağlığının devamı için kafi vitamin, mineral veya gıda öğelerini alıp almadığı mevzusunda kaygı duyabilirsiniz. Sebze yemeğine karşı isteksiz olan bir bebeği bu besinlere karşı özendirmek mümkündür” diye konuştu.

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım, Bebeklere sebze sevdirebilmenin yollarını şu şekilde sıraladı;

Bebeklere Sebze Sevdirmenin Yolları

“1- Anne sütü kanalıyla erkenden değişik tatları tanıtın: Meydana getirilen emekler bebeklerin yeni besinlerin tüketimine maruz kalmadan ilkin, annelerinin emzirirken tükettiği gıdaları daha zevkle yediklerini ortaya koymuştur. Annenin rejimindeki tatların bebeğe anne sütü kanalıyla geçtiğini biliyoruz. Bebekler lezzetleri algılayabiliyorlar, eğer daha evvelde bir aşinalık var ise besini daha kolay kabul edip, daha kolay tüketebiliyorlar. Eğer emziriyorsanız bebeğe sebze sevdirebilmek için tabağınıza sebze eklemeye başlayın.

2- Sebzeler bebeğin ilk besinlerinden biri olsun: Katı besinlere 6.ay itibari ile başlanabilir. Mısır şeklinde potansiyel allerjenlerden kaçınarak istenilen karışımlara pişmiş sebze püreleri eklenebilir. Kabak yada havuç şeklinde tatlı yada hafifçe aromalı sebzeler ile başlanabilir. Bebek dostu yumuşak dokusuyla avokado da ilk olarak tanıtılabilecek muhteşem bir besindir. Günde 1 kez birkaç çay kaşığı sebze alımı bebeğin o lezzete alışmasını elde edecektir. Kademeli olarak bu miktarı arttırıp günde ½ su bardağı oluncaya kadar devam edilmelidir.

3- Sebzelerdeki nitrat düzeylerini düşünün: Nitrat toprak, gübre, kuyu suyu veya organik olarak sebzelerde bulunur veya bebekler için zararı olan olabilir. Nitrat seviyesi fazla olan besinler: ıspanak, havuç, kabak, pancar veya yeşil fasülyedir. Nitratı güvenli bir halde sindirebildikleri 6 aylıkken bile bir seferde bu besinlerin oldukca fazla verilmesi sakıncalıdır. Bebek için bu sebzelerle hazırlanacak ev yapımı gıdalardan artanları derhal dondurun ki nitrat aktivitesi artmasın yada bu spesifik gıdaları bebeğe sunmak istiyorsanız ticari bebek yiyecekleri de satın alınabilir, organik olanlar tercih edilebilir. 3 aylık altı olan bebeklere bu besinlerin verilmesi uygun değildir. Yavrunuz mide asidini azaltıcı bir ilaç alıyor ise fazla nitratlı sebzeleri sunmadan ilkin doktorunuza danışın.

4- Sebzelerin rahatsız edici yan etkilerinden kaçının: Karnabahar, brokoli, lahana, fasülye şeklinde kükürtten varlıklı sebzeler aşırı gaz üretimine yol açmış olduğu için bebekte karın ağrısına yol açabilirler. Bu şekilde bir yakınma var ise bu besinlere adım atmak için bebeğin birazcık daha büyümesi gerekir. Bu sebzelerin enerjisini azaltmak için patates şeklinde başka bir sebze ile de karışım yapılıp, denenebilir. Beyaz olan patatesler yerine muhteşem bir beta karoten (vücutta A vitaminine dönüşür) deposu olan tatlı patates tercih edin.

5- Sebze yerken yaptıkları çehre şekillerini görmezden gelin: Ona ilk kez yabancı gelen değişik bir gıda sunduğunuzda muhtemelen yavrunuz burnunu buruşturabilir, kaşlarını çatabilir ya da anne bunu bana niçin yapıyorsun sorusunu akla getiren çehre ifadeleri yapabilir, sadece bu besini yemeyeceği anlamına gelmez. O çehre ifadeleri oluşsa bile bebekler kaşık kaşık sebzeleri tüketmeyi kabul edebilmektedir. Yavrunuz bir ısırık ıspanağa istenmeyen bir çehre ifadesi yaptığında sizde aynı ifadeyi takınmayın, tam tersine gülümseyin veya ‘hmm nefis’, ‘hamm oldukca leziz’ şeklinde ifadelerle yemesi için teşvik edin. Yeni sebzeleri denerkende yüzünüzde hep bir tebessüm veya keyif olsun. Her bir yeni gıda sunulduğunda bebeğin daha kolay alıştığını veya ağzını devasa açtığını görmüş olacaksınız.

6- Besini tatlandırın: Bebekler doğaları gereği bir çok yeşil sebzede olduğu şeklinde acı tattan hoşnut değillerdir. Sebzeleri daha leziz hale getirmek için organik olarak tatlı tada haiz olan meyvelerle deneyin. Bebekler tatlı tada ekşi veya tuzlu gıdalardan daha acele alışırlar. Yavrunuz yeşil fasülyeyi derhal arkasından şeftali yada muz yiyeceği için daha oldukca sevecektir. Bebekler meyvedeki tatlı lezzetini sebzeden almış olduğu ile ilişkilendiricektir. Bu da her defasında birazcık daha yemesi için onu teşvik edicektir. Bebeklerde sonradan kazanılmış bir tat algısı oluşur, sebzeleri de daha oldukca yedikçe onu da sevecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*