Cilt Kanserinden Nasıl Korunmalıyız ?

Dinlence bölgelerinde ya da şehirde, güneş ile dost olmanın kurallarını hatırlatan Bayındır Hastaneleri’nden Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Pınar Öztaş, “Güneş gözlüksüz veya şapkasız çıkmayın. Fazla koruma faktörlü kremler kullanın ” diyor.

Yaz ayları bronzlaşmanın veya güneşin tadını çıkarmanın vakti olsa da, sağlığımız için “güneşle dost olmanın ” bazı kurallarını hatırlamamız gerekiyor. Havaların artık iyice sıcaklaştığı bu günlerde dinlence planlarının da arttığına işaret eden Bayındır Hastanesi Söğütözü Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Pınar Öztaş, hem şehirlerde hem de dinlence bölgelerinde güneşin zararı dokunan ışınlarından korunmak için alınabilecek önlemler hakkında informasyon verdi.

Bilhassa hanımefendilerin, bronz teni yazın güzellikle veya sağlıkla eş anlamlı gördüğünü belirten Doç. Dr. Öztaş, bronzlaşmanın aslen cildin güneşe karşı çekmiş olduğu bir perde bulunduğunu belirtiyor. “Sıcaktan ya da yapay kaynaklardan (solaryumdan) gelen ultraviyole ışınlarına deri naturel bir yanıt vererek kararıyor. Melanosit dediğimiz hücreler, cildimize renk veren melanin maddesinin salgılanmasından mesuldür. Melaninin görevi ise, cildimizi güneşin zararı dokunan etkisinden korumaktır. Oldukça yoğun güneşe maruz kalındığında, vücut buna koruyucu tepki olarak melanin üretimini hızlandırır. Bu da bronzlaşmanın sebebidir. ”

Güneşlendiğiniz saatlere dikkat edin!

Tatilde bir an ilkin bronzlaşmak için güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde güneşlenmenin cilt açısından oldukça tehlikeli olduğuna işaret eden Doç. Dr. Pınar Öztaş, “Güneş ışınlarının dik geldiği 10.00-16.00 saatleri içinde sıcaktan korunun ” uyarısında bulunuyor. Bu saatlerde güneşe maruz kalmak ile kanserojenik tesir artıyor veya ciltte erken yaşlanma görülebiliyor. Doç. Dr. Öztaş ek olarak “mavi göz, açık renk yada kızıl saç, beyaz ten, güneş ile kolayca güneş yanığı olabilen cilde haiz olmak, vücudunda oldukça sayıda benlerin olması, fazla dozda UV ışınına maruz kalmak ” benzer biçimde durumların deri kanseri gelişimi açısından risk faktörü bulunduğunu hatırlatıyor.

Güneş gözlüğü veya şapka takın!

İster şehirde olun ister tatilde, güneş gözlüğü takmak mühim. Güneşlenirken geniş kenarlıklı şapka takmayı tercin edin ” diyen Doç. Dr. Öztaş, ek olarak fazla koruma faktörlü güneş kremi kullanılması icap ettiğini de vurguluyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*