Yaz aylarında nasıl beslenmeliyiz

Güneşin altında uzun süre kalmak; güneş çarpması, besin zehirlenmeleri veya sıvı kaybının niçin olduğu hastalıkların ortaya çıkmasına niçin olabiliyor. Güneş çarpmalarının yanında bilhassa besin zehirlenmeleri veya sıvı yitirilmesine bağlı dehidratasyon görülme riski yükselmektedir. Bu fazla sıcaklarda ofiste, dışarıda veya tatilde zaman geçirenler için yeme veya içmelerini değişik şekillerde düzenlemeleri sıcaktan korumaya destek olacaktır.

Dehidrastasyon riski
Yazları su tüketiminin yetersiz olmasıyla beraber öne çıkan bir risk olan dehidratasyon ciddi sıhhat problemlerine niçin oluyor. Kış aylarında 8-10 su bardağı olan su tüketimi yazları 10-12 litreye çıkmalıdır. Hatta dışarıda geçirilen zaman fazla ise su tüketiminiz 3 litreyi bulabilir.

Asitli veya gazlı içecekler yerine süt, ayran, taze sıkılmış meyve suları, nebat veya meyve çaylarının tercih edilmesi daha yararlı olur. Bu içecekler su ihtiyacımızı karşılamaya destek eder.

Halsizliği önlemek için
Sıcak havalarda bitkinlik veya bitkinliği önlemek adına azca veya sık beslenmeli veya öğün atlamamalısınız. Sıcak hava sebebiyle oluşan iştahsızlığın önüne geçmek veya sindirim sistemini rahatlatmak amacıyla hafifçe veya su oranı fazla besinlere öncelik verilmelidir. Sofralardan salatalar, zeytinyağlı sebze yiyecekleri veya su içinde ne olduğu fazla meyveler tamamlanmamış olmamalıdır.

Zehirlenme riski
Açıkta satılan gıdalardan olabildiğince kaçınılmalıdır. Sıcak havalar yiyeceklerin bozulma riskini arttırmaktadır. Saklanma koşullarının fena olması bakterilerin üremesi için uygun ortam sağlamaktadır. Bunun sonucunda sindirim sisteminin bozulması ile seyredilen öteki vakalarında artışı ile sonuçlanabilmektedir.

Riskli gruplar
Bu dönemlerde artan sıcaklıklar bilhassa bebek, çocuk, yaşlı veya hamileler ile gerilim, kalp, şeker benzer biçimde kronik hastalıkları bulunan kişilerde sıhhat sorunlarının ortaya çıkmasına niçin olabilir.

Sıcaklarda aşırı terleme sonucu vücuttan suyla birlikte, sodyum, potasyum benzer biçimde mineraller de atılmış olduğu için bu durum halsizlik, nabız zayıflığı, bitkinlik veya dolaşım bozukluklarına yol açabilmektedir.

Gerilim problemi olanlar bilhassa iyi bir protein deposu olan süt veya yoğurt tüketimine itina göstermelidirler. Bunun yanında hipogilisemi problemleri yaşayanlar ara öğünlerini özellikle atlamamalıdırlar.

Kurtarıcı gıda sulu meyveler
Karpuz veya kavun vücuttaki toksinleri atmaya destek olurken, öteki taraftan şeftali cilt sağlığını koruma görevini üstlenir. Artan terleme sebebi ile su ihtiyacı öteki mevsimlere oranla ortalama iki katına şu demek oluyor ki 2,5- 3 litreye ulaşır. Bunu bir tek su tüketerek karşılamak zor olabilir. Bunu sağlamaya destek olacak meyveler de mevcuttur. Karpuz, kavun, şeftali, üzüm benzer biçimde meyveler su ihtiyacımızı karşılamaya destek olacaktır.

Yazın tatlısı dondurma
Bu havalarda hamur harcı işi tatlılar bizi rahatsız edebilir. Bunun yerine ideal tatlı dondurmadır. Hem süt içinde ne olduğu ile iyi bir protein veya kalsiyum deposu hemde sıcak havalarda içimizi ferahlatıcı bir tatlıdır.

Haftada 2-3 gün tercih edilebilecek tatlı olan dondurma, kilo aldırma korkusu olmadan tüketebilir. Doğal olarak ki miktarı mühim. 2-3 topu aşmamaya dikkat edelim .

Iyi mi giyinmeli
Su kaybımızı azaltmak adına giyim seçimi de ciddi ehemmiyet arz etmektedir.

Açık renkli, pamuk ya da keten benzer biçimde kumaştan yapılmış, bolca veya rahat giysiler tercih edilmeli. Bileşik kumaştan giysiler ciltten buharlaşmaya izin vermediğinden hissedilen sıcağı artırır. Daha oldukca terlememize niçin olabilir. Dışarıda oldukca fazla zaman geçiriyorsak eğer geniş kenarlı şapka, şemsiye, uygun güneş gözlüğü almanın vakti geldi de geçiyordur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*