Emzik bebeğe zarar veriyor!

Bebekler doğdukları andan itibaren oldukça kuvvetli emme refleksine sahiplerdir. Bebekler bu davranışları beslenmenin yanı sıra sakinleşmek için de gerçekleştirirler. Ona devamlı anne sütü veremezsiniz doğal fakat emzik vermekle de sağlığını riske atıyor olabilirsiniz.

Birazdan vereceğimiz bilgilerden sonrasında bebeğinize emzik verirken bir kere daha düşüneceksiniz.

Anne sütünden uzaklaştırıyor

Yavrunuz anne sütünden uzaklaştığında bunun ilk sebebi emzik kullanımı olabilir. Göğsü emmek emzik yada biberon emmekten farklıdır. Bazı bebeklere oldukça erken emzik verilirse anne sütünden uzaklaşabilir.

Bağımlı olabilir

Yavrunuz emziğe bağımlı hale gelebilir. Bu durumu en belirgin şekilde uyuduğu zamanlar kontrol edebilirsiniz. Yavrunuz emzikle uyuduğu zamanlarda, emziği ağzından çıkardığınızda ağlamaya başlıyorsa, emziğe bağımlı hale gelmiş anlama gelir.

Dişlerinde biçim bozuklukları meydana gelir

Uzun soluklu emzik kullanımı, diş problemlerine niçin olabilir. Bebeğin ilk yılı süresince düzgüsel emzik kullanımı uzun-süreli diş problemlerine yol açmaz. Sadece daha uzun soluklu emzik, üst ön dişleri dışarıya doğru çarpıklaşabilir ya da çıkan dişler muntazam bir sırada olmayabilir.

Mikrop veya ağız yaraları meydana gelir

Bebeğinizi devamlı denetim altında tutamazsınız. Emekleye başladığında ağzından çıkardığı emziği uygun olmayan bölgelere temas ettirerek yine ağzına götürebilir. Bu durumun sonunca vücudunda yada ağzında ciddi enfeksiyonlar oluşabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*