Hamilelikte Beslenme

HAMİLELİKTE ALINMASI GEREKEN TEMEL GIDALAR

Hamilelikte beslendiğiniz besinler arasında karbonhidrat, protein, şeki vitamin, yağ ve mineraller açısından makul bir denge kuracak şekillde tercihte bulunmalısınız. Her gıdada bu sayılanlardan az veya çok bulunabilir.
Hamilelikte ne tür gıdaları almak gerekir?

KARBONHİDRATLAR

Karbonhidratlar enerji yönünden oldukça zengin olup, özellikle bitkilerde yoğun olarak bulunurlar. Bazı bayanlar karbonhidratların çok fazla kilo artışı yaptığını öne sürerek karbonhidratları beslenme programlarına dahil etmemeye çalışmaktadırlar. Bu yanlış bir uygulamadır. Karbonhidratların hamilelik döneminde beslenmedeki önemi yadsınamaz.
İki tür karbonhidrat bulunur. Birincisi glikoz türü şekerlerdir. Diğeri de nişastadır. Glikoz türü şekerler çay şekeri, bal ve meyve suyunda bulunur. Nişasta içeren gıdalara örnek olarak da sebzeler, meyveler, tahılları sayabiliriz. Patates, pirinç, ekmek ve buğday tam bir nişasta deposudur. Nişastalı gıdalarda bol lif bulunur. Lifli gıdalar kalın bağırsağın iyi çalışmasını sağlar. Böylelikle hamilelikte görülebilecek olan kabızlığı da önleyebilir. Diğer yandan vücuttaki fazla kolesterol ve yağların atılmasında önemlidir. Ayrıca lifli gıdaların bol tüketilmesinin şeker hastalığı riskini azalttığı da bilinmektedir. Dengeli beslenirken şeker gibi gıdalardan kaçınmak iyi olur. Şeker ihtiyacını pekmez ve meyve gibi tatlı besinlerden sağlamayı tercih edebilirsiniz.

PROTEİNLER

Proteinler insan yaşamının temel yaşam kaynağıdır. Hücreler proteinlerden oluşur. İçinde aminoasitler bulunur. Proteinler olmadan bir insan yaşamı düşünülemez. Hücre yapımında ve hücrelerin çalışmasında hayati derecede önemlidir. Her insanın günlük bir protein ihtiyacı vardır. Yeterli düzeyde protein alınmaması kişinin sağlığının bozulmasıyla sonuçlanır. Proteinler hem bitkisel hem de hayvansal gıdalarda bulunmaktadır. Hamilik döneminde de alınması gereken protein miktarı artış gösterecektir.
Bunları alırken yine belli bir dengeyi tutturmak gerekir. Sağlıklı bir doğum için dengeli bir protein alımına dikkat etmek gerekir. Proteince zengin gıdaklara örnek olarak; süt ve süt ürünlerini, kırmızı ve beyaz eti, balığı, yumurtayı ve kuru baklagilleri örnek olarak verebiliriz. Ortalama olarak hamile bir bayan günde 60 – 75 gr arasında protein almalıdır. Eğer hamilelik süreci riskli bir seyir seyrediyorsa bu miktar daha da artabilir. Bunları ortalama olarak porsiyon olarak ifade edersek 3-4 porsiyon bu proteinli gıdalardan almak gerekir.

YAĞLAR

Yine hamilelik dönemindeki beslenme için yeterli düzeyde yağ alımı önemlidir. Yağlardaki kalori düzeyi çok yüksektir. Fakat gerekli yağ alımı için doymamış yağları tercih etmek daha faydalıdır. Doymamış yağlar genelde bitkilerden elde edilen yağlardır. Mesela zeytinyağı, fındık yağı, ayçiçeği yağı v.b. Ortalama olarak yetişkin bir insanın aldığı besinin %30’u yağlardan oluşmalıdır. Yağ alımında aşırıya kaçmak fazla kiloya yol açar. Bazı hamile bayanlar çok fazla kilo almamak için yağ alımını çok azaltmayı tercih edebilmektedirler. Bu yanlış bir tercihtir. Yeterli miktarda yağ alımı sizin olduğunuz kadar bebeğinizin sağlığı ve gelişimi için de önemli ve gereklidir.
Diğer yandan hamile bayanların belli ölçülerde kalori almaları gerekir. Bu kalori miktarı hamileliğin belli bir döneminden sonra ( özellikle 3 aydan sonra ) artması gerekir. Genelde ortalama 300 gr fazladan kalori almak gerekir. Ortalama olarak hamile bir bayanın günlük kalori ihtiyacı 2100 – 2500 arasındadır. Bunun için de protein düzeyi yüksek besinlerden, kalsiyum ve demir oranı iyi olan besinlerden daha fazla tüketmek gerekir. Bunun için de besinler iyi seçilmelidir. Şeker, kurabiye, bisküvi, gazlı içecekler v.b. şeyleri beslenme diyetinden çıkarmakta fayda vardır. Alınması gereken gıdalar, bol taze meyve ve sebzeler, süt ve süt ürünleri, et, balık, baklagiller, yağ olarak sıvı yağlar, yumurta v.b. besinlerdir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*